Buenos Aires óvatosan ünnepel
Fotó: Wikipédia
Buenos Aires óvatosan ünnepel

6 perc világhír! Játékból elrekkentett könyvek, Kundera párizsi szerkesztőjének interjúja, valamint a legfrissebb őszi hírek a dél-amerikai Palermóból László Ferenc heti összefoglalójában.

Múlt csütörtökön az argentin főváros Palermo nevű negyedében, közelebbről a La Rural kiállítási központ területén megnyílt a 49. Buenos Aires-i Nemzetközi Könyvvásár (Feria Internacional del Libro de Buenos Aires). A hagyományosan a világ öt legnagyobb könyves expója közé sorolt eseménysorozat két nap híján három héten át vendégeli majd a szerzőket, a kiadókat és az olvasókat, méghozzá a szervezők reményei szerint ezúttal a korábbiaknál mérsékeltebb légkörben. Nem mintha ez a rendezvény eredendően viharos esemény lenne, még ha 2010-ben például felettébb heves vita tört is ki itt a kubai disszidens szerző, Hilda Molina és a Castro-párti demonstrálók között. Csakhogy a belpolitikai csatározások az utóbbi pár évben már a legkevésbé sem kerülik el e könyvvásárt, sőt mintha az országlárok és egyéb politikai aktorok legújabban különösen alkalmas terepnek találnák a rendezvényt, hogy ott keressék a konfliktust és a publicitást.

A kicsit is tájékozottak már jól tudják, hogy mindjárt Javier Milei lesz a téma, ám ne siessünk annyira, mivel egy korábbi argentin elnök (egyszersmind ex-First Lady), Cristina Kirchner már őelőtte politikai platformnak tekintette a rendezvényt. Kirchner 2019-ben Sinceramente (Őszintén) című könyvének bemutatóját avatta valóságos kampányeseménnyé, többek között Donald Trumpot méltatva. (A hölgy még abban az évben alelnökként visszatért a hatalomba.) 2023-ban azután jött Javier Milei, az egykor éppenséggel ebben a városnegyedben született közgazdasági és politikai fenegyerek, aki fulmináns vádbeszédet tartott az expón a kormányzó elit ellen, alig hét hónappal azelőtt, hogy elnökké választották volna. Tavaly a konfrontáció jegyében már az vált hírré, hogy a szervezőkkel kialakult ellentét miatt Milei mégsem itt mutatta be Capitalismo, socialismo y la trampa neoclásica (Kapitalizmus, szocializmus és a neoklasszikus csapda) című alkotását. Míg magán a rendezvényen többen is szót emeltek az elnök politikája ellen.

Mindezek után aligha meglepő, hogy az idei Feriát megelőzően arról olvashattunk, hogy

a könyvvásár szervezői szeretnék csökkenteni a feszültségeket, legalább átmeneti fegyvernyugvást teremtve az esemény körül.

Ami persze könnyen illuzórikus elképzelésnek bizonyulhat, hiszen az elkövetkező napokban egész sor Milei-kritikus kötet bemutatóját tartják majd meg a La Rural területén. Így többek között új kötettel jelentkezik a legelső fulmináns Milei-életrajz, a 2023-as El loco (Az őrült) szerzője, a most immár a messianisztikus elnökség elemzésére vállalkozó Juan Luis González, de még az államfő húgáról-és-kabinetfőnökéről, Karina Mileiről is megjelent a napokban egy oknyomozó munka. S jeléül annak, hogy a megrendezői szándék dacára könnyen forróvá válhat az ősz a Buenos Aires-i Nemzetközi Könyvvásár körül (a déli féltekén jelenleg ősz van), a megnyitót követő napon már rögvest sor is került egy kisebb (hang)erőpróbára Leonardo Cifelli kulturális miniszter és kritikus hallgatósága között.

*

A múlt héten, egész pontosan április 23-án, Shakespeare vélelmezett születésnapján a könyvek és a szerzői jogok világnapját köszönthettük, ám e dátumhoz egy ideje éjszakai ünnep is tartozik – elsősorban az Egyesült Királyság területén. A World Book Night az olvasásnépszerűsítés nemes ügyének előmozdítására létesült, és ennek jegyében idén sok egyéb mellett

elrejtett könyvek százaival próbálták a szervezők felhívni a figyelmet a lépten-nyomon fellelhető történetekre.

Közelebbről Kelet-Yorkshire-ben rendeztek a tavalyi hasonló kísérlet sikerén felbuzdulva könyves kincskeresést. A játszásdiból elrekkentett kötetek után a közösségi médiában elhintett könyvtárosi utalások nyomán megindítható, majd a sikeres megtalálást követően ugyancsak internetes poszttal záruló kutatás a beszámolók szerint ezúttal is vonzó mulatságnak bizonyult. És e sikernek éppenséggel nem mond ellent az a tény, hogy a több száz példányból még jócskán akad olyan, amelyet ez idáig nem találtak meg a környékbeliek, hiszen így csak még huzamosabbá válik a könyv ünneplése.

*

A mértékadó francia hírmagazin, a Le Nouvel Obs április 24-i lapszámában interjú olvasható Antoine Gallimard-ral, a 2023-ban elhunyt Milan Kundera egykori szerkesztőjével, kiadójával és bizalmasával, egyszersmind örökségének gondozójával. Gallimard, aki 1973-ban kezdett dolgozni az akkor még az édesapja igazgatása alatt működő, azonos nevű kiadóban, majd’ egy fél évszázadon át állt meghitt barátságban a Csehszlovákiából emigrált íróval és feleségével, a Kunderát alig egy esztendővel túlélő Verával. Az emlékidézés során a beszélgetésben sok egyéb mellett szóba kerül Kundera radikális hagyatékrendezői tette, vagyis az, hogy nem hagyott maga után kéziratokat, sem levelezést (erre utal már az interjú címe is: Kundera mindent elégetett). Ahogyan arról is beszél Gallimard, hogy a sajtó iránt eleve bizalmatlan író nagyjából egyfajta második titkosrendőrség tagjainak tekintette az irodalomkritikusokat. A sérelmek és sebek témáját érintve a barát-és-kiadó

természetesen megemlíti a híres-hírhedt 2008-as ügynökvádat, akárcsak Kundera örökös Nobel-várományosi idült frusztrációját.

S ha már díj, hát Gallimard azt is bejelentette, hogy tervezik a Kundera-díj megalapítását, amely olyasféle lenne, mint az International Booker Prize.    

A cikk szerzőjéről
László Ferenc

Kritikus, történész, szenvedelmes ismeretterjesztő. Legutóbbi kötete: Operettország (Jaffa, 2023).

Kapcsolódó
Prágai emberünk (Milan Kundera 1929-2023)
Kovács Ilona (1948) | 2023.07.18.